گیتوی های نیوراک یک مبدل تبدیل سیگنال های انالوگ به دیجیتال میباشد و یکی از پرفروش ترین گیتوی های موجود در بازار است در این مقاله قصد داریم نحوه کانفیگ گیتوی های نیوراک را خدمت شما آموزش دهیم.

پس از روشن کردن گیتوی نیوراک و اتصال پورت wan به شبکه برای پیدا کردن ایپی دستگاه به یکی از روش های زیر میتوان عمل کرد.

ایپی دیفالت گیتوی های نیوراک در صورت متصل نکردن به شبکه بصورت دیفالت 192.168.2.218 میباشد در غیر این صورت در صورت وجود DHCP SERVER در شبکه گیتوی نیوراک از شبکه ایپی دریافت میکند و برای پیدا کردن ایپی میتوان از ایپی اسکنر و یا Finder نیوراک ویا نرم افزار wirshark استفاده کنید.

بعد از پیدا کردن آیپی گیتوی نیوراک خود با وارد کردن آیپی در مرورگر خود و وارد کردن پسورد دستگاه وارد تنظیمات گیتوی نیوراک میشویم.

پسورد دیفالت دستگاه ها متناسب با نام انها میباشد

 MX8E = mx8

HX4E = hx4

همچنین در گیتوی های نیوراک سری G پسورد هر دستگاه بر روی لیبل آن نوشته شده است.

حال پس از انجام مراحل زیر شما میتوانید از خطوط متصل به گیتوی newrock تماس ورودی و خروجی برقرار نمایید.

ابتدا باید آیپی سیستم تلفنی خود را در منوی basic در تب SIP در قسمت Proxy Server با پورت 5060 وارد کنیم .


sip

از منوی Trunk در تب Feature گزینه Inbound Handle را بر روی Binding قرار میدهیم و BindNumber را برابر عدد دلخواه قرار میدهیم این کار را برای همه پورتها میتوان انجام داد بعد از انجام تنظیمات بالا تماس ورودی به هر یک از پورت های  FXO به سمت سرور ایزابل یا استریسک شما و DID تنظیم شده در سرور ویپ منتقل خواهد شد. 

did

از منوی Routing در تب RoutingTable جهت هدایت تماس هایی که از سرور ویپ می آید روت زیر را وارد میکنیم

روت زیر به این معنی میباشد که فقط از ایپی 192.168.5.4 اجازه دسترسی به پورت های 1 و 2 گیتوی نیوراک را برای تماس های خارجی دارد.

Ip[192.168.5.4] x route fxo 1-8/R

route

با وارد شدن به محیط گرافیکی ایزابل وارد قسمت تنظیمات pbx میشویم از قسمت trunk یک ترانک جدید ایجاد میکنیم و اطلاعات زیرا مطابق تصویر وارد میکنیم.

host=آیپی گیتوی نیوراک

type=friend

context=from-trunk

qualify=yes

از منوی سمت چپ بر روی Outbound Route  کلیک کرده سپس Add Route را انتخاب و یک اسم وارد میکنیم.

سپس در قسمت Dial Patterns that will use this Route باید روت های خود را وارد کنید در فیلد Match Pattern باید الگوی شماره گیری را کنید.

X: اعداد بین 0-9

Z: اعداد بین 1-9

N: اعداد بین 2-9

. : شامل همه اعداد یک عدد یا بیشتر.

مطایق شکل زیرمسیر تماس خروجی را ایجاد کرده الگوی شماره گیری خود را وارد میکنیم و در قسمت Trunk Sequence ترانک ساخته شده را انتخاب میکنیم.

در آخر برای مسیرتماس های ورودی که توسط گیتوی نیوراک به سرور منتقل میشود از پنل سمت چپ بر روی Inbound Route کلیک کرده و در فیلد DID Number عددی که در گیتوی نیوراک بر روی پورت FXO در فیلد BindNumber وارد کرده ایم را وارد میکنیم همچنین میتوان گزینه DID Number را خالی رها کرد که به معنی همه DID ها میباشد و در نهایت در قسمت Set Destination مقصد تماس ورودی را مشخص میکنیم