در یک سیستم ویپ VoIP از پروتکل های مختلفی استفاده می شود که Session Initiation Protocol – SIP  و IAX Inter Asterisk eXchange یکی از این پروتکلها هستند که هر کدام از این دو پروتکل دارای مزیت و تفاوتهایی نسبت به دیگری دارند. در ادامه به بررسی دو پروتکل SIP و IAX می پردازیم تا بتوانیم با توجه به نیاز و شرایط کاربر، یکی از این پروتکل ها را برای سیستم تلفنی Voip مورد استفاده قرار دهیم:

1.امنیت شبکه و سیستم تلفنی مهمترین فاکتور برای انتخاب پروتکل است که SIP از لحاظ امنیتی stable تر از پروتکل IAX می باشد.

این موضوع به این دلیل است که SIP از چندین پورت برای عملکرد خود استفاده می کند، در حالیکه IAX تنها از یک پورت استفاده می کند که هک کردن یک پورت بسیار آسان تر از هک کردن چندین پورت می باشد.

2. پروتکل SIPیک پروتکل سیگنالینگ و Text Based است و ارتباط SIP از طریق متن انجام می شود.

در مقابل پروتکل IAX، یک پروتکل باینری binary-encoded است و ارسال اطلاعات بصورت 0 و 1 انجام میگیرد و از پهنای باند کمتری نسبت به SIP استفاده می کند.

3.مشکلات NAT، موضوعی است که کاربران با آن مواجه می شوند. همانطور که پیش تر گفتیم SIP از چندین پورت استفاده می کند که همین موضوع باعث بروز مشکلات NAT می شود در حالیکه در IAX این موضوع پیش نمی آید.

4.موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت این است که پروتکل SIP در بیشتر سیستم های VoIP و سیستم های تلفنی (سخت افزار و نرم افزار) مورد استفاده قرار گرفته است و براحتی می توان سیستم ها را با یکدیگر match کرد، در حالیکه IAX یک پروتکل جدید است و مانند SIP زیاد مورد استفاده قرار نگرفته است.

اکنون با در نظر گرفتن شرایط کاربرتان و ویژگیهای توضیح داده شده، انتخاب خود را در این زمینه می توانید انجام دهید.😊