روتر سیسکو

روتر سیسکو چیست و چگونه کار می کند؟

روتر سیسکو داده های شبکه را با استفاده از بسته هایی که حاوی انواع مختلفی از داده ها هستند، مانند فایل ها، ارتباطات، و انتقال های ساده (مثلاً تعاملات وب) هدایت و مسیریابی می کند.
بسته‌ های داده دارای لایه ‌ها یا بخش‌ های متعددی هستند. هر کدام از این بسته ها حاوی اطلاعات شناسایی مانند فرستنده، نوع داده، اندازه و مهم ‌تر از همه، آدرس پروتکل اینترنت مقصدIP می باشند. روتر سیسکو این لایه را می خواند، داده ها را اولویت بندی می کند. در نتیجه بهترین مسیر را برای استفاده برای هر انتقال انتخاب می کند.

روتر ها چگونه برای کسب و کار شما مفید هستند؟

روتر سیسکو یک ابزار رایج در محاسبات شبکه ای مدرن است. آن ها کارمندان را به شبکه های محلی و اینترنت متصل می کنند، جایی که تمام فعالیت های تجاری ضروری انجام می شود. بدون روتر ها، ما نمی توانستیم از اینترنت برای همکاری، ارتباط یا جمع آوری اطلاعات و توسعه دانش خود استفاده کنیم.
این سیستم ها ها نیز امنیت را تامین می کنند. فایروال داخلی و نرم افزار فیلتر محتوا محافظت بیشتری در برابر محتوای ناخواسته و وب سایت های مخرب بدون ایجاد اختلال در تجربه آنلاین شما فراهم می آورد.

با این حال، این دستگاه فقط برای انتقال داده یا ایجاد اتصالات اینترنتی نیست. اکثر آن ها به شما امکان می دهند هارد دیسک ها را متصل کنید و از آن ها به عنوان سرورهای اشتراک گذاری فایل یا چاپگر های قابل دسترسی برای همه افراد در شبکه استفاده کنید.

میزان کارایی روتر برای مشاغل اینترنتی

روترها یكی از كارآمدترین ابزار ها برای ایجاد و گسترش شبكه های مدرن به شمار می روند. با استفاده از روترها امكان اتصال كارمندان به شبكه های درون و برون سازمانی میسر خواهد شد و می توان فعالیت های تجاری را با سهولت بیشتری انجام داد. از طرفی نیز بدون بكارگیری روتر ها شرایط مطلوبی برای برقراری ارتباط با سایر كلاینت های شبكه های محلی فراهم نخواهد بود. به علاوه از آنجایی كه روترهای سیسكو امنیت خوبی دارند جزء بهترین گزینه ها خواهند بود. در واقع از طریق فایروال و قابلیت فیلتر بر اساس محتوا می توان بدون اینكه كوچكترین تاثیر منفی متوجه عملكرد كاربران باشد، نظارت كاملی بر آن ها داشت.

روتر سیسکو(cisco router)

انواع روتر سیسکو

روتر سیسکو نوعی سخت افزار شبکه ای است که انواع مختلفی دارد. این سیستم ها بر اساس چگونگی کارکرد، وظیفه و نحوه انجام کار ها با هم متفاوت هستند‌. در ادامه به هر یک از این سیستم ها می پردازیم.

روتر هسته شبکه

روتر های شبکه اصلی معمولاً توسط اپراتور های مخابراتی یا ارائه دهندگان ابری (مانند گوگل، آمازون، مایکروسافت) استفاده می شوند.

آن ها حداکثر پهنای باند را برای اتصال روتر ها یا سوئیچ های اضافی فراهم می کنند. اکثر SMB ها به روتر های شبکه اصلی نیاز ندارند. اما شرکت های بسیار بزرگ با کارمندان زیادی که در ساختمان ها یا مکان های مختلف کار می کنند، اغلب این نوع محصول را در معماری شبکه خود ادغام می کنند.

روتر لبه

این محصول که به نام مسیریاب دروازه یا به سادگی “دروازه” نیز شناخته می شود، آخرین نقطه اتصال یک شبکه به شبکه های خارجی از جمله اینترنت است.
روتر های لبه پهنای باند بهینه شده و برای اتصال به دستگاه های دیگر برای توزیع داده ها بین کاربران طراحی شده اند. سبستم های لبه معمولاً اتصال Wi-Fi یا توانایی مدیریت کامل شبکه های محلی را ارائه نمی دهند. آن ها فقط دارای پورت های اترنت هستند، با یک ورودی برای اتصال به اینترنت و چندین خروجی برای اتصال دستگاه های اضافی.
” لبه” و “مودم” اصطلاحات قابل تعویض هستند، اگرچه دومی دیگر معمولاً توسط تولید کنندگان یا متخصصان فناوری اطلاعات استفاده نمی شود.

روتر توزیع

دستگاه توزیع یا داخلی، داده ‌ها را از نوع لبه (که “دروازه” نیز نامیده می ‌شود) از طریق یک اتصال سیمی دریافت می ‌کند و معمولاً از طریق اتصال Wi-Fi به کاربران منتقل می‌کند، اگرچه این محصول معمولاً اتصالات فیزیکی (اترنت) را نیز فراهم می ‌کند. ) برای اتصال کاربران یا روتر های اضافی.

روتر بیسیم

روتر سیسکو بی سیم، عملکردهای های لبه و توزیع را با هم ترکیب می کند. این سیستم ها به طور گسترده برای شبکه های خانگی و دسترسی به اینترنت استفاده می شوند.

اکثر اپراتور های مخابراتی روتر های بی سیم چند منظوره را به عنوان تجهیزات استاندارد ارائه می دهند. اما حتی اگر امکان استفاده از نوع بی سیم ISP را در کسب و کار کوچک خود دارید، ممکن است بخواهید از عملکرد بی سیم استثنایی، کنترل های اتصال اضافی و افزایش امنیت استفاده کنید.

روتر مجازی

این محصول اجزای نرم افزاری هستند که به برخی از عملکردهای این محصول اجازه می دهند در فضای ابری مجازی سازی شده و به عنوان یک سرویس در دسترس قرار گیرند.

این سیستم ها برای مشاغل بزرگ با نیازهای پیچیده شبکه ایده آل هستند. آنها انعطاف پذیری عالی، مقیاس پذیری آسان و هزینه اولیه کم را ارائه می دهند. مزیت دیگر مجازی ها کاهش مدیریت سخت افزار شبکه محلی می باشد.

مزایای روترها

روتر دستگاهی است که یکپارچگی شبکه را مدیریت می کند و می تواند شبکه های مختلفی را به هم پیوند دهد تا بتواند با هم کار کنند. ما می توانیم مزایای روتر را به شرح زیر به اشتراک بگذاریم.

  1. روتر می تواند به افزایش قابلیت استفاده از شبکه کمک کند. از آنجایی که یک روتر می ‌تواند به بیش از یک کامپیوتر متصل شود، می‌ توانیم با توجه به استفاده، به تعداد زیادی شبکه متصل کنیم.
  2. روتری که قادر به انتشار سیگنال Wi-Fi است، هزینه کابل کشی را نیز کاهش می دهد و استفاده از آن را راحت تر می کند.قطعا این ویژگی برای شركت ها و ادارات بسیار حائز اهمیت است؛ چرا كه از این طریق می توانند هزینه ها تا حدی را كاهش دهند.
  3. برخی از روتر ها یک برنامه آنتی ویروس نصب کرده اند تا استفاده از آن ها ایمن باشد. علاوه بر این، روتر قادر خواهد بود از داده هایی که به آن منتقل می شود محافظت کند.

قیمت و خرید روتر سیسکو

انواع پورت روتر سیسکو

  • (E0) اولین رابط اترنت روتر سیسکو
  • (E1) دومین رابط اترنت
  • (S0) اولین رابط سریال
  • (S1) دومین رابط سریال
  • (BRI 0) اولین کانال B برای ISDN اصلی
  • (BRI 1) دومین کانال B برای ISDN اصلی

قیمت روتر سیسکو

در حال حاضر با توجه به نوسانات قیمت ارز و بی ثباتی بازار های داخلی و جهانی، قیمت روتر و تجهیزات شبکه پیوسته در حال تغییر است. به همین دلیل تعیین قیمت ثابت برای این محصولات در بلند مدت امکان پذیر نیست. از طرفی نیز روتر ها و به طور کلی تجهیزات توسعه شبکه با توجه به کیفیت، ویژگی ها و نقاط قوتی که دارند ممکن است از لحاظ قیمت با هم تفاوت هایی داشته باشند که قطعا اگر قبل از خرید روتر سیسکو با کارشناسان مربوطه مشاوره داشته باشید اطلاعات دقیق تری در این زمینه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

توصیه می شود برای آگاهی از قیمت روز و خرید روتر سیسکو با فروشندگان و کارشناسان تجهیزات شبکه در ارتباط باشید.

چگونه یک روتر سیسکو مناسب انتخاب کنیم؟

اگر قصد خرید روتر سیسکو را دارید باید حتما به یك سری اطلاعات واقف باشید تا بتوانید انتخاب درستی كنید؛ چرا كه اگر روتر مناسبی خریداری نكنید نیاز شما به طور كامل برطرف نخواهد شد. در ادامه مهم ترین ویژگی هایی كه باید حین خرید روتر مد نظر قرار دهید را مورد بررسی قرار می دهیم.

قابلیت اتصال

معمولا اکثر روتر‌‌ ها درگاه اتصال دارند؛ اما آنچه باید به آن دقت کنید نوع و تعداد درگاه‌ ها است. در صورتی که تعداد درگاه ها با شبکه شما همخوانی نداشته باشد نمی توانید دستگاه‌ها را به هم متصل نمایید. پیشنهاد می کنیم روتری را انتخاب کنید که تعدادی پورت بدون استفاده در شبکه داشته باشد تا اگر در ادامه قصد گسترش و توسعه شبکه را پیدا کردید قادر به این کار باشید.

پهنای باند

پهنای باند نیز به دلیل اهمیت تجربه كاربر، مهم و قابل توجه است؛ طوری كه برای چند كاربر، حداكثر عملكرد را فراهم آورد. در واقع هر چقدر تعداد كاربران بیشتر باشد باید پهنای باند روتر نیز بیشتر باشد. البته امكان رشد شبكه با افزودن هاب یا روتر نیز وجود دارد، اما پیشنهاد می دهیم روتری با پهنای باند كافی تهیه كنید.

راه اندازی و مدیریت ساده

در حال حاضر راه اندازی و مدیریت آسان تجهیزات شبکه با کمترین دردسر بسیار مورد توجه مدیران قرار گرفته است. با اینکه بیشتر روترها یک رابط مبتنی بر مرورگر دارند که تنظیم و راه اندازی از طریق آن انجام می شود، اما برخی روتر ها از طریق برنامه های مخصوصی که برای گوشی موبایل طراحی شده اند، با سهولت بیشتری راه اندازی و مدیریت می شوند.

خرید روتر سیسکو

این محصول سیستمی برای هدایت و مسیر یابی داده های شبکه ای است. عنصر اصلی کار آن بر اساس اولویت بندی داده ها برنامه ریزی می شود.

انواع مختلفی از این سیستم ها با نام های تجاری هسته شبکه، مجازی، بی سیم، توزیع و لبه وجود دارد که یکی از بهترین شرکت های تولید کننده در جهان، سیسکو می باشد. بعضی از روتر ها محبوبیت خاصی در بازار دارند و عده زیادی از این محصولات استفاده می کنند که از پرکاربرد ترین آن ها می توان به روتر سیسکو 1841 و روتر سیسکو 2811 اشاره کرد. برای خرید روتر سیسکو  به صورت عمده یا خرده می توانید  از نیتا شبکه اقدام نمایید.